Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Śr cze 24, 2026 9:21 am

Teraz jest Śr cze 24, 2026 9:21 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor
PostNapisane: So lip 16, 2005 12:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:16 pm
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
witam, chcialem sie dowiedziec odnośnie regulatorow mechanicznych i elektronicznych, czy to prawda ze w mechanicznym jest ograniczenie zwojewe tylko do 27X1 ?
i dlaczego przy probie bicia rekordu predkosci elektrykiem użyto regulatora mechanicznego (lotniczego , zdaje sie trojfazowy) czy on sie nadaje tylko do silnikow bezszczotkowych ??
czy regulator elektroniczny np bez ograniczen uzwojowych moze sie spalic od zbyt duzych obrotow silnika np 60 tys rpm
czy przełozenie mają cos z tym wspolnego czy raczej tylko do zwiekszania prędkosci lub zmniejszania?
z ilu celi powienien sie składac pakiet do takiego silnika np 6t i regulatora ?? lepsze nimh czy nicd?
czy to prawda ze pobor wynosi ok 100 A ??
a czy silnik 6T to tylko i wyłacznie nadaje sie do dragstarow ? i czy szczotki po 1 jeżdzie należaloby wymieniać??
i czy to wszystko szybko szlak by trafił ??? :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 2:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 14, 2004 3:07 pm
Posty: 802
Lokalizacja: <<<Dzięgielów>>>
Ech....daj sobie opcję SZUKAJ!!!!!!

_________________
Pozdrawia Jarosław Damiec


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 3:11 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 9:51 pm
Posty: 531
Lokalizacja: Warszawa
Witam
Mechaniczne regulatory jakie sie stosuje (juz bardzo zadko) w modelarstwie samochodowym wytrzymuja troche mniejsze uzwojenia niz 27. To czy wytrzyma tak naprawde nie zalezy od uzwojenia tylko od tego jaki maksymalny prad pobiera silnik. Nie zawsze im mniejsze uzwojenie tym wiekszy pobor pradu. Jednak radzilbym w ogole zapomniec o regulatorach mechanicznych. To przezytek.

Nie jestem ekspertem od modelarstwa lotniczego a mowiac szczerze to malo wiem na ten temat ale jestem pewien ze silniki trojfazowe wymagaja jednak regulatora elektronicznego trojfazowego.

Wydaje mi sie ze piszac o regulatorze mechanicznym Ty jednak masz na mysli cos innego. Podejrzewam ze masz na mysli stycznik ktory ma 2 pozycje. Przez taki stycznik albo plynie prad albo nie plynie. Nie ma innego stanu. Nie wiem czy mozna to nazwac regulatorem bo w zasadzie nie ma regulacji. Podobno w dragsterach uzywaja wlasnie takiego systemu. Ludzie uzywaja tych stycznikow z 2 powodow:
-po pierwsze nie potrzebne im sa stany posrednie czyli na przyklad polowa gazu, on zalacza stycznik servem i odjazd albo odlot
-stycznik ma mniejszy opor niz regulator elektroniczny
Mimo ze regulatory elektroniczne maja opory naprawde niewielkie dla niektorych roznica miedzy oporem regulatora elektronicznego a oporem stycznika jest znaczaca.

Regulator elektroniczny nie spali sie od obrotow (nie wiem jak trojfazowy). Spali sie od puszczonego przez niego pradu. Ale regulatory bez ograniczen wytrzymuja w peaku nawet 800A.

Przelozenie jak najbardziej ma cos wspolnego z poborem pradu. Jesli dasz mniejsze przelozenie i wcisniesz gaz do konca to silnikowi bedzie sie trudniej rozpedzic. Wtedy bedzie pobierac wiecej A.

Na pytanie o ilosci cel do silnika 6T nie odpowiem bo to zalezy od silnika i od zastosowania. Wszyscy uzywamy ogniw wodorkowych chociaz podobno cadmowe daja wiekszy prad w peaku ale maja mniejsza pojemnosc.

Pobor 100A jest mozliwy do osiagniecia nawet na wiecej zwojowym silniku niz 6T.

Silnik 6T nadaje sie do jazdy na codzien ale jest uciazliwy, trzeba bardzo czesto wymieniac szczotki, czesto go czyscic i czesto przetaczac komutator. Poza tym zywotnosc jego jest niewielka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 3:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:16 pm
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
dzieki za wypowiedz jarox, nastepnym razem daruj sobie i nie pisz nic.



ma ktos taki stycznik?? i jaka bylaby jego cena?
czy podwozie w skali 1:12 nadawaloby sie pod taki silnik?? alu albo weglowe, czy nie odlecialoby;)?


Jarox akuratnie mial racje. Zanim napiszesz nowy temat uzyj opcji szukaj, Piotrek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 4:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 9:51 pm
Posty: 531
Lokalizacja: Warszawa
Spokojnie mozesz wsadzic 6T do 1/12 i 6 ogniw. troszke hardcore ale wytrzyma. Jednak na styczniku nie ruszysz. Zauwaz ze jak chcesz pojechac szczegolnie modelem tylnonapedowym to nie dajesz gazu na maxa od razu. a przy styczniku dostaniesz full na starcie. Styczniki kupisz w elektrycznym tylko kup jakis wiekszy zeby wytrzymal plynacy prad.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 4:54 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:16 pm
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
a moglby mi pan wskacac jakiesgos linka do takiego stycznika ??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 5:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 9:51 pm
Posty: 531
Lokalizacja: Warszawa
Teraz tak na szybko nie moge znalezc w google. Jesli chodzi o koszta to powinien kosztowac kilka zl. Najwyzej kilkanascie za taki solidniejszy. Ale wkladanie takiego wylacznika do 1/12 raczej mija sie z celem. Testowalem to w modelu kiedys. Nie dalo sie ruszyc. Za duzy moment na kolach byl. Proponowalbym jednak regulator elektroniczny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 5:17 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:16 pm
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
a w modelu w skali 1:10 to jakby to bylo?? i czy wystrczyloby zalozyc radiator na silnik??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 16, 2005 5:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 18, 2005 8:17 pm
Posty: 1764
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Co do tego stycznika - możesz zrobić samemu :) .

_________________
Pozdrawiam Michał Sękal
Wspierany przez N.T.H. Usługi leśne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest Śr cze 24, 2026 9:21 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL